A munkavédelmi hatóság minden év végén közzéteszi a következő évre vonatkozó országos ellenőrzési tervét. 2024-ben két célvizsgálat elvégzését tervezik, ezek egyike a fémipari tevékenységek munkavédelmi célvizsgálata.
Mintegy tízezer vállalkozás és több mint százezer munkavállaló végez Magyarországon fémipari tevékenységet. Emellett a karbantartási munkákon keresztül további több tízezer munkavállalót érintenek e tevékenység kockázatai, amelyeket a hatóság az ellenőrzések révén kíván csökkenteni.
2022-ben ebben az ágazatban a szabálytalan munkavégzés miatt 19 súlyos munkabaleset következett be, amelyek közül 4 volt halálos kimenetelű. A fémipari technológiák munkavédelmi hiányosságai miatt jellemzőek a csonkolásos balesetek.
A célvizsgálatot 2024. szeptember 1. és október 31. közötti időszakban végzi a hatóság, amely ellenőrzéseinek szempontrendszerét a korábbi évek gyakorlatának megfelelően a honlapján tette elérhetővé.
A célvizsgálat kezdetével egybeesik a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény 49. § módosításának hatályba lépése.
A módosítással megszűnik az az általános érvényű kötelezettség, mely alapján a munkáltatónak minden egyes munkavállaló esetében orvosi alkalmassági vizsgálattal kell meggyőződnie a munkára való egészségi alkalmasságról.
2024szeptember 1-től a módosítást követően a munkára való alkalmasságról jogszabályban meghatározott esetekben vagy a munkáltató erre irányuló döntése esetén orvosi vizsgálat alapján kell dönteni.
Az alkalmassági vizsgálat, továbbra a munkaköri, szakmai, illetve személyi higiénés alkalmasság orvosi vizsgálatáról és véleményezéséről szóló 33/1998. (VI. 24.) NM rendeletben foglaltak szerint történik, vagy a jogviszonyt meghatározó jogszabály vonatkozó rendelkezéseit kell figyelembe venni (pl.: rendőr, katona, tűzoltó stb.).
Mit jelent ez a fémipari tevékenységek esetében?
A fémipari munkák során a tevékenységből és a munkakörnyezetből származó jelentős egészségkárosító veszélyekkel és kockázatokkal is számolni kell (pl. határérték feletti por-, zaj-, és rezgésexpozíció lehetősége, veszélyes anyagok/keverékek felhasználása, nehéz fizikai munkavégzésből adódó megterhelés, a szabadtéri klímakörnyezet kedvezőtlen hatásai stb.). Több, a fémipari tevékenységet szabályozó jogszabály tartalmaz orvosi alkalmasságra vonatkozó rendelkezéseket (Hegesztési Biztonsági Szabályzat, Vas- és Fémipari Szerelési Biztonsági Szabályzat), de egyes kóroki tényezőnek való kitettség esetén is kötelező az orvosi vizsgálat (pl. zaj, rezgés, rákkeltő, mutagén, reprodukciót károsító anyagok, egyéb kémiai anyagok stb.).
Az, hogy jogszabályi előírásokon túlmenően szükséges lehet-e egyéb esetekben orvosi alkalmassági vizsgálat, a munkáltatónak kell eldöntenie. A döntés meghozatalát jelentősen megkönnyíti a munkahelyre, munkaeszközökre, tevékenységekre vonatkozó kockázatértékelés, amely további, az orvosi alkalmassági vizsgálat szükségességét alátámasztó körülményeket tárhat fel.